Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik psů

4. 12. 2008

Většina lidí si myslí, že výcvik psů je jen pro služební plemena, ale není tomu tak. Každý pes je schopen si osvojit alespoň základní cviky, které jsou potřebné v každodením životě.

Je pravda že každý pes má jiné dispozice, ať už dané plemenem, nebo jeho vlastní individualitou, nicméně mýty o absolutní necvičitelnosti některých plemen jsou skutečně mýty.

Je jasné, že na mistrvství světa ve výkonu asi těžko narazíte na bišonka, stejně tak se přeborníkem v agility asi těžko stane španělský mastin, nicméně základní výcvik je pro každého.

A co vlastně takovýto základní výcvik obnáší. Absolutní základ je přivolání. Psa kterého nepřivolám jen těžko naučím cokoliv jiného. Neméně důležitá je chůze na vodítku, neboť jen málokdo má to štěstí aby žil na samotě, kde může své psy mít neustále na volno. Odložení psa, ať už s vodítkem, nebo bez něj, patří také k základním cvikům a velmi trénuje trpělivost a koncentraci psa. Poslední z těchto základních cviků je trojkombinace sedni-lehni-vstaň.

Cviků je samozřejmě mnohem, mnohem víc a v různých variacích, výše uvedené jsou však skutečným základem a měl by je zvládat každý pes.

 

P.K.