Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výběr štěněte - část první

3. 1. 2009

Možná právě vy jste se právě rozhodli, že vyzkoušíte jediný způsob na světě, jak si koupit opravdovou lásku - tedy chcete si koupit štěně. Možná se Vám tedy bude hodit pár rad.

 

Volba č. 1 Útulek nebo od chovatelů

Obě vyrianty mají své klady. Pokud chcete pomoci nebohému zvířátku v nouzi anebo ušetřit, útulek je určitě dobrá volba a bude Vás hřát pocit vykonaného dobrého skutku. Samozřejmě se ale ochudíte o výběr, přeci jen v útulku asi jen těžko narazíte ne štěňátka všech plemen a také zde nemáte často žádné informace o rodičích. Jedná se tedy o dobročinnou loterii.

Výhoda štěňat od chovatelů (zatím berme v úvahu opravdové i ty pseudo) je, že si můžete nejprve sami vybrat plemeno a také máte možnost bidět rodiče, to jsou jasná pro. Naproti tomu zde samozřejmě počítejte s tržní cenou, ale pokud si uvědomíte, že pes žije 8-12 let ona cena štěněte je opravdu v součtu zanedbatelná a radím nestavět ji na přední místo.

Volba č. 2 S papíry, nebo bez

Výhoda štěňat s papíry je v tom, že máte jistotu, že jejich rodiče spluňují určité standardy, ať už zdravotní, vzhledové, či povahové. Můžete také získat spoustu informací od rodičů a v neposlední řadě se svým štěňátkem nebudete omezování v přístupu na různé soutěže (výstavy, závody, zkoušky), stejně tak můžete pokračovat v chovu a z onoho štěňátka jedou udělat "hrdou" maminku či tatínka dalších štěňat.

Naproti tomu se mějte na pozoru u inzerátů typu "Prodám čistikrevná  štěňata bez PP." Většinou je tvrzení, že papíry nedostala štěňata nedopatřením, nebo se majitelům nechtělo něco absolvovat lživá (přeci by se neobrali o možnost prodat je za cenu papírových). Pravda bývá v tom, že rodiče mají nedostatky (chybějící zuby, špatné klouby, bázlivá povaha), kvůli kterým nebyli uchovněni, takže POZOR!!!